You tube channel: DOREEN URBAŃSKA 

Most na Rzece Kwai Tajlandia

 

Każdy z nas pamięta słynną melodię z filmu „Most na Rzece Kwai” …. Ale sprawy niedokładnie tak się miały jak w filmie…

 

Przepiękna prowincja Kanchanaburi odegrała istotną, jakże smutną, rolę w wydarzeniach II wojny światowej za sprawą Japończyków, którzy tędy przeprowadzili tzw. „kolej śmierci” jak szlak łączący Tajlandię z okupowaną przez nich Birmą (trasa kolejowa Bangkok-Rangun).

Ta historia jest bardzo smutna i przygnębiająca.

Kolej śmierci pochłonęła życie tysięcy jeńców zatrudnionych do budowy kolei w latach 1942-43. Jeńców różnej narodowości: Australijczyków, Brytyjczyków, Holendrów, a także Tajów i Birmańczyków.

Most na Rzece Kwai to pomnik okrucieństwa japońskiej okupacji i męczeńskiej śmierci jak się szacuje nawet 100 tysięcy ludzi.

Ciężko sobie wyobrazić w jak ciężkich warunkach przyszło jeńcom funkcjonować, dopóki się tam nie przyjedzie i nie poczuje się tego klimatu na własnej skórze. Ogromna wilgotność oraz bardzo wysokie temperatury. Zabójcze dla osłabionych i niedożywionych organizmów. Jeńcy umierali z głodu i wycieńczenia.

To miejsce napełniło mnie smutkiem i przygnębieniem…. Odnośnie bezmiaru ludzkiego okrucieństwa. „Ludzie ludziom zgotowali ten los” (Zofia Nałkowska) i to niestety na różnych kontynentach, nie tylko w okupowanej Polsce….

Dopełnieniem tego była wizyta w Muzeum JEATH (poniżej).

 

Warto przeczekać aż tłumy przejdą i przejść się samemu po moście aż do stacji River Kwai Bridge po drugiej stronie rzeki.

Warto po wizycie w Muzeum Jeath, aby ochłonąć i móc porozmyślać…

 

Oczywiście obecnie most na Rzece Kwai jest zupełnie inny niż ten wybudowany. Nie jest to już most z drewna i bambusa, lecz z betonu i stali. Ale jest w nim coś porywającego. Może historia…

 

Warto też podziwiać piękno samej Rzeki Kwai:

 

MUZEUM JEATH (Jeath War Museum)

Aby zrozumieć i poznać historię, niestety tak mało znaną w Europie odnośnie przebiegu II wojny światowej w Azji Południowo-Wschodniej, wart pójść do Muzeum JEATH (niedaleko mostu na Rzece Kwai).

Nazwa muzeum pochodzi od nazwy narodowości jeńców, którzy budowali „kolej śmierci”: Japan, England, Australia, Thailand, Holland.

W muzeum jest wiele eksponatów, również przedmiotów codziennego użytku, którymi posługiwali się jeńcy.

Można zobaczyć także rekonstrukcję baraków czy w oryginalnej wielkości jeńców przy pracy…

Są także zdjęcia. Bardzo ciekawe i zarazem wstrząsające. Ale bez odwiedzenia muzeum nie zrozumiesz co się wtedy naprawdę wydarzyło…

 

 

 

Niesamowitym filmem oddającym klimat tamtych wydarzeń jest film z genialnym Colinem Firth i Nicole Kidman z 2013r.

Droga do zapomnienia

 

O byłym jeńcu obozu kolei śmierci…

Wojna nie kończy się z momentem podpisania kapitulacji.

Każdy nosi ją w sobie.

 

 

 

Autor: Doreen Urbańska

 

 

© E- aforyzmy.pl – wszelkie prawa zastrzeżone. Bez pisemnej zgody E-aforyzmy.pl (Doreen Urbańska) kopiowanie jakichkolwiek treści, w tym również zdjęć, jest zabronione. Plagiat jest przestępstwem zagrożonym odpowiedzialnością karną.

Jeden komentarz to Most na Rzece Kwai Tajlandia

  1. Na tej stronie – e-aforyzmy (zdjęcia z podróży) zaczyna powstawać syntetyczny przewodnik turystyczny, nietuzinkowy. Gratuluję sposobu ujęcia tematów.Są tu informacje unikalne, a zaangażowanie Autorki zachęca do podróży w dane miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *