You tube travel: DOREEN URBAŃSKA 

TOP 10 seriale skandynawskie – nordic noir

 

1.The killing /Forbrydelsen/

2007, prod. Dania

 

Absolutny nr 1 wśród seriali skandynawskich!

Prawdziwy majstersztyk, jeśli chodzi o napięcie i budowanie postaci.

Genialna Sofie Grabol i oczywiście Lars Mikkelsen (szkoda, że tylko w jednym sezonie).

Sezon 1 najlepszy, sezon 2 też bardzo dobry, mimo, że wobec braku postaci Larsa Mikkelsena wydawał się na początku gorszy.

Uwaga:

Po oglądnięciu tego serialu niestety przez długi czas wszystkie następne wydają się kiepskie 🙂

 

Fabuła sezonu 1:

Detektyw Sara Lund ma ostatni dzień pracy w kopenhaskiej policji. Właśnie ma się przenieść do Szwecji wraz ze swym narzeczonym. Jest już spakowana, pozostaje tylko zamknąć biurko …

Jednak jej plany zmieniają się, gdy znika 19-letnia Nanna Birk Larsen. Okazuje się, że dziewczyna została brutalnie zgwałcona i zamordowana. A w sprawę zaczynają być zamieszane coraz szersze kręgi osób … Złapanie inteligentnego i niebezpiecznego mordercy nie będzie łatwe …

==

2. Most nad Sundem /Bron / Broen/

2011-2018, prod. Szwecja/Dania

 

 

Zabójstwo na moście łączącym Danię ze Szwecją i dwoje detektywów: On i Ona badających sprawę.

Tyle, że Ona ma jeszcze Zespół Aspergera, czyli współpraca z nią jest nietypowa….

Bardzo ciekawy…

Głęboki podziw za ukazanie po raz pierwszy w kinematografii Zespołu Aspergera – i to nie jako choroby, ale jako przejawu geniuszu. Chapeau bas…

 

Fabuła:

Tytułowy most to 8-kilometrowa konstrukcja łącząca duńską Kopenhagę ze szwedzkim Malmö.

To właśnie tam zostają znalezione przepołowione zwłoki, których ułożenie – górna połowa leży po stronie szwedzkiej, zaś dolna po duńskiej – sprawia, że w śledztwo angażują się funkcjonariusze obu państw: duński inspektor Martin Rohde i szwedzka policjantka Saga Norén.

Czy to zwłoki tej samej osoby?

==

3.W pułapce /Trapped/

2015-2019, prod. Islandia

 

W mieście, gdzie wszyscy się znają, zaczyna panować atmosfera podejrzliwości, a śledztwo ujawnia kolejne tajemnice skrywane za drzwiami domów.

Genialny!

Fabuła:

Do sennego islandzkiego miasteczka przypływa duński prom. W tym czasie z morza wyłowione zostają okaleczone zwłoki mężczyzny. Niezbyt rozgarnięta policja musi stanąć przed wyzwaniem schwytania zabójcy. Plus śnieżyca, która odcina miasto od reszty kraju.

==

 

4.Wisting 

2019, prod. Norwegia

Serial otrzymał nominację do prestiżowej nagrody Edgar Award, powszechnie uważanej za Oskara gatunku kryminalnego. Co może stanowić wystarczającą zachętę do oglądnięcia.

Ponadto Carrie-Ann Moss (znana z Matriksa) w roli agentki FBI jak zawsze niezwykła.

Fabuła:

Głównym bohaterem jest tytułowy William Wisting, komisarz policji z sennego Larviku położonego nad Morzem Północnym, który nagle ma rozwikłać zagadkę nie tylko zwłok znalezionych pod śniegiem, ale i inną bardziej skomplikowaną. Sprawa się coraz bardziej komplikuje.

 

==

cdn 🙂

 

 

Opracowała: Doreen Urbańska

© E- aforyzmy.pl – wszelkie prawa zastrzeżone. Bez pisemnej zgody E-aforyzmy.pl (Doreen Urbańska) kopiowanie jakichkolwiek treści, w tym również zdjęć, jest zabronione. Plagiat jest przestępstwem zagrożonym odpowiedzialnością karną.