You tube travel: DOREEN URBAŃSKA 

Grupa krwi a ryzyko zachorowania na koronawirusa

Źródło: https://directorsblog.nih.gov/

 ( dr Francis Collins)

Wiele osób zarażonych COVID-19 ma tylko łagodną chorobę lub czasem wcale nie ma żadnych objawów. Ale u innych rozwija się niewydolność oddechowa, która wymaga wsparcia tlenem lub nawet respiratora, aby pomóc im odzyskać oddech. Oczywiste jest, że zdarza się to częściej u mężczyzn niż u kobiet, a także u osób starszych lub cierpiących na przewlekłe choroby. Ale dlaczego czasami występuje niewydolność oddechowa u osób młodych i pozornie zdrowych?

Nowe badanie sugeruje, że część odpowiedzi na to pytanie można znaleźć w genach, które każdy z nas nosi. Podczas gdy potrzebne są dalsze badania w celu dokładnego określenia odpowiedzialnych genów i mechanizmów, ostatnie badanie stowarzyszenia całego genomu (GWAS ), właśnie opublikowane w New England Journal of Medicine , stwierdza, że ​​warianty genów w dwóch regionach ludzkiego genomu są związane z ciężkim COVID-19 i odpowiednio niosą ze sobą większe ryzyko śmierci związanej z COVID-19.

Wiadomo, że dwa odcinki DNA implikowane jako niosące ryzyko dla ciężkiego COVID-19 niosą pewne intrygujące geny, w tym jeden, który określa grupę krwi i inne, które odgrywają różne role w układzie odpornościowym. W rzeczywistości odkrycia sugerują, że osoby z grupą krwi A są o 50% bardziej narażone na potrzebę wsparcia tlenem lub respiratora w przypadku zarażenia się nowym koronawirusem. Natomiast ludzie z grupą krwi O wydają się mieć około 50 procent zmniejszone ryzyko ciężkiego COVID-19.

 

Opracowała:

Doreen Urbańska

© E- aforyzmy.pl – wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *