You tube travel: DOREEN URBAŃSKA 

01.2022 Omikron w Polsce

Stan na 10.01.2022r.

Źródła: mz.gov.pl, news.com.au, theguardian.com, rtbf.be,”The Independent”, news24.com, citizen.co.za, enca.com, businesslive.co.za, interia.pl

 

 

 

Pierwsze ofiary Omikronu w Polsce – 10.01.2021

Mamy przynajmniej dwa pierwsze przypadki zgonów osób zakażonych wariantem Omikron. Są to dwie osoby z województwa małopolskiego – przekazał 10 stycznia 2021 r. rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że obie ofiary to mężczyźni w wieku 92 i 85 lat, którzy nie byli wcześniej zaszczepieni.

Rzecznik resortu zdrowia podkreślił, że zmarli mieli też choroby współistniejące. – Te osoby mogłyby pewnie żyć, gdyby się zaszczepiły – stwierdził.

 

W Polsce już prawie 200 zakażeń Omikronem

W dniu 10 stycznia 2021 r. rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał, że jak dotąd w Polsce wykryto łącznie 193 przypadki zakażenia mutacją Omikron. Najwięcej było ich w województwie pomorskim (62) i mazowieckim (53).

Rzecznik alarmował, że resort zdrowia obserwuje w ostatnim czasie znaczy wzrost liczby przypadków mutacji Omikron w Polsce.

Obecnie udział tego wariantu zbliża się już do 8 %.

Ten 7-8 procentowy udział nowej mutacji pokazuje, jak szybko Omikronu w Polsce przybywa.

Jeszcze niedawno mówiliśmy o udziale na poziomie jednego procenta, czy też 2,5 proc. W tej chwili sekwencjonujemy w granicach 2 tys. próbek tygodniowo, ale decyzją ministra Adama Niedzielskiego najbliższych 2-3 tygodniach będziemy sekwencjonować w granicach 5 tys. próbek tygodniowo – poinformował.

 

Pierwszy przypadek wariantu Omikron w Polsce – 16.12.2021

Pierwszy przypadek wariantu Omikron w Polsce został potwierdzony 16 grudnia 2021 r. przez katowicki sanepid. Zakażenie stwierdzono u obywatelki Lesotho, która przebywała na konferencji w Katowicach.

 

W kolejnym dniu tj. 17.12.2021r. odnotowano drugi potwierdzony przypadek wariantu omikron koronawirusa w kraju – zakażona to 3-letnia dziewczynka z Warszawy.

U dziecka zaobserwowano takie objawy jak katar i nudności, które jednak ustąpiły. Takie same symptomy mają rodzice trzylatki. Oboje są zaszczepieni.

U jej rodziców potwierdzono w sobotę zakażenie koronawirusem. Nie wiadomo jednak jeszcze, czy jest to omikron. Wyniki, które pokażą, jakim wariantem wirusa SARS-CoV-2 się zakazili, będą znane na początku przyszłego tygodnia. 

 

Trzeci przypadek wariantu Omikron wykryto u 7-letniej dziewczynki z Gdańska – przekazało Ministerstwo Zdrowia w dniu 19.12.2021r. Wcześniej zakażenie przeszła jej matka.

Dziewczynka miała wykonany test PCR 10.12 z powodu objawów infekcji paragrypowej.

 

Niemcy. Polska na liście krajów wysokiego ryzyka zakażenia koronawirusem.

Polska i inne kraje sąsiadujące z Niemcami znalazły się na niemieckiej liście obszarów wysokiego ryzyka zakażenia koronawirusem. W praktyce oznacza to utrudnienia w podróżowaniu między tymi krajami – rejestrowanie wjazdu, posiadanie testu, a dla niektórych obowiązek kwarantanny.

 

Omikron w Polsce jest, ale jest słabo wykrywany – 12.2021

– Omikron w Polsce już jest. Wykrywamy go w pojedynczych przypadkach, według mnie głównie z tego powodu, że nie mamy rozwiniętego systemu sekwencjonowania, więc prawdopodobnie niedoszacowanie jest spore. Jeśli spojrzymy na tempo przyrostu zakażeń w Anglii, Danii czy w innych krajach, to Polska będzie krajem, w którym wirus znowu będzie miał Eldorado – mówi dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID.

 

Omikron wcale nie powoduje łagodniejszego przebiegu infekcji

Uzbroić się trzeba po zęby, bo jak wynika z najnowszych doniesień z Wielkiej Brytanii: Omikron wcale nie powoduje łagodniejszego przebiegu infekcji.

Wcześniej żyliśmy nadzieją, że będzie odwrotnie – że Omikron zakończy pandemię.

 

– Nie ma dowodów na to, że wariant Omikron wywołuje lżejszą chorobę, o lżejszych objawach.

W tym momencie to, co widzimy z badań, wygląda, że jest tak samo zjadliwy jak wariant Delta – wyjaśniała dr Emilia Skirmuntt, wirusolożka ewolucyjna z Uniwersytetu w Oksfordzie w wywiadzie dla „Faktów” TVN.- Nie ma dowodów na to, że wariant Omikron wywołuje lżejszą chorobę, o lżejszych objawach. W tym momencie to, co widzimy z badań, wygląda, że jest tak samo zjadliwy jak wariant Delta – wyjaśniała dr Emilia Skirmuntt, wirusolożka ewolucyjna z Uniwersytetu w Oksfordzie w wywiadzie dla „Faktów” TVN.

 

Rekord IV fali – zmarło 775 osób w Polsce

To najtragiczniejsze dane od początku czwartej fali. W ciągu doby 22 grudnia 2021r. z powodu COVID-19 zmarło 775 osób.

Tylko w ciągu tygodnia z powodu COVID zmarło 3113 osób. Dr Paweł Grzesiowski ostrzega, że mamy niecały miesiąc na przygotowanie się do V fali.

Bilans czwartej fali już jest tragiczny. Jak zauważa prof. Filipiak – na razie wszystko wskazuje na to, że najgorzej wypadliśmy na tle Europy.

– Wśród wszystkich krajów raportujących do ECDC w żadnym państwie nie zanotowano w grudniu tylu zgonów, co w Polsce – zauważa ekspert.

„W oczekiwaniu na Omikron stara, dobra Delta zabiła w ostatnim tygodniu ponad 3,5 tysiąca osób. Oficjalnie. Bo nieoficjalnie pewnie dwa razy tyle. Liczba zabitych w wypadkach drogowych w całym 2020 roku: 2491” – komentuje w mediach społecznościowych prof. dr hab. Krzysztof Pyrć, wirusolog, kierownik badań dotyczących SARS-CoV-2 w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ.

W środę 22 grudnia resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 18 021 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2.

 

Zostało 2-3 tygodnie do najpotężniejszej V fali – 12.2021

Naukowcy i medycy mówią jednym głosem.

„Jesteśmy w przededniu kolejnego poważnego nasilenia epidemii COVID-19” – alarmują eksperci z interdyscyplinarnego zespółu doradczego ds. COVID-19 powołanego w PAN. Europa Zachodnia już walczy z nowym wariantem, a równogle trwa fala zakażeń wywołanych wariantem Delta. Jak zauważają eksperci PAN, nawet w społeczeństwach o wysokim stopniu zaszczepienia widać, że krzywa zakażań ostro pnie się do góry, a „modele matematyczne mówią o zbliżającej się fali o niespotykanej wcześniej wysokości”.

Pytanie, czy tam razem go wykorzystamy? W wielu państwach już wracają surowe restrykcje: w Niemczech od 28 grudnia 2021r. ograniczone zostaną prywatne spotkania do maksymalnie 10 osób, ponadto mają być zamknięte wszystkie kluby i dyskoteki, a Holandia ogłosiła twardy lockdown.

– Obawiam się, że zrobimy jeszcze jeden skok, jeśli chodzi o wariant Omikron i to może być poważny problem, bo miejsc w szpitalach już jest bardzo mało. W tym momencie te rezerwy już są wyczerpane, więc może dojść do dramatycznych problemów, nie będzie ani gdzie położyć pacjentów, ani jak ich leczyć. Dla nas to jest bardzo poważny sygnał, który powinniśmy odebrać z doświadczenia innych krajów – wyjaśnia lekarz. – Mamy jeszcze trochę czasu, bo wygląda na to, że w Polsce podobnie jak w poprzednich falach te wzrosty są opóźnione. Pewnie mamy jakieś 3-4 tygodnie. W tym czasie należałoby zrewidować aktualną strategię, a w zasadzie jej brak i stworzyć bardzo silne mechanizmy ochronne przed kolejną falą – podkreśla dr Grzesiowski.

 

Za 3 tygodnie Covid zabije łącznie 100 tyś. Polaków – 12.2021

Z danych resortu zdrowia wynika, że łączna liczba zakażonych od początku pandemii przekroczyła już 4 mln, a liczba ofiar śmiertelnych – 92 tys. Przy takim przyroście liczby dobowych zgonów z powodu COVID-19 za niespełna 3 tygodnie liczba zmarłych przekroczy 100 tys.

„W oczekiwaniu na Omikron stara, dobra Delta zabiła w ostatnim tygodniu ponad 3,5 tysiąca osób. Oficjalnie. Bo nieoficjalnie pewnie dwa razy tyle. Liczba zabitych w wypadkach drogowych w całym 2020 roku: 2491” – komentuje w mediach społecznościowych prof. dr hab. Krzysztof Pyrć, wirusolog, kierownik badań dotyczących SARS-CoV-2 w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ.

 

W jaki sposób możemy zahamować falę rażenia Omikronem?

Prof. Krzysztof J. Filipiak przygotował 10 rekomendacji:

1 zwiększyć poziom testowania i sekwencjonowania;

2. przyspieszyć wyszczepienie trzecią dawką (na dzisiaj wyszczepionych mamy zaledwie 15 proc. obywateli trzecią dawką – to kompromitująco mało.);

3. przyspieszyć możliwość przyjmowania boostera III dawki;

4. przyspieszyć szczepienia dzieci 5-11 lat i 12-17 lat – nadal bardzo słabo nam to idzie;

5. wprowadzić – jak najszybciej – a nie w marcu – szczepienia obowiązkowe wielu grup zawodowych – nie tylko wyszczepionych w 95 proc. lekarzy;

6. skuteczniej namawiać do szczepień i izolować osoby niezaszczepione poprzez egzekwowanie posługiwania się paszportami covidowymi w miejscach pracy, nauki, centrach handlowych, kinach, teatrach, restauracjach;

7. na już, przed spotkaniami świątecznymi z rodziną, można rekomendować samotestowanie antygenowe;

8. darować sobie – skoro bał się tego zrobić rząd – imprezy sylwestrowe w zamkniętych salach, w dużych grupach – Omikron naprawdę nie weźmie wolnego od 31 grudnia do 1 stycznia;

9. mieć wiarę, że jesteśmy nadal normalnymi Europejczykami, u których działają wszystkie powyższe metody walki z pandemią i nie trzeba nas segregować na gorszy sort z tajemniczym „genem sprzeciwu”;

10. żądać od rządzących szerokiego dostępu do leków, które podane do 5 dni po pozytywnym teście, zmniejszają o 90 proc. ryzyko hospitalizacji i zgonu z powodu COVID-19.

Niech leki te trafią szeroko do aptek, będą wypisywane przez każdego lekarza, a nie dystrybuowane – Broń Boże – przez Agencję Rezerw Materiałowych.

 

 

Opracowanie:

Doreen Urbańska

© E- aforyzmy.pl – wszelkie prawa zastrzeżone.