You tube travel: DOREEN URBAŃSKA 

03.01.2022 J&J po miesiącach oczekiwania dopuszczona jako booster!

Stan na 11.01.2022r. 

Pierwszy szczepionka wektorowa dopuszczona jako booster w Polsce!

Zgodnie z komunikatem nr 17 Ministra Zdrowia z dnia 30 grudnia 2021 r.  od dnia 3 stycznia 2022r. dopuszczona została jako dawka przypominająca szczepionka Johnson &Johnson.

Dotychczas jako dawką przypominającą można się było szczepić jedynie szczepionkami genetycznymi, czyli Pfizer i Moderna, mimo że w Europie i na świecie była dopuszczona także szczepionka wektorowa J&J.

Czym się różni szczepionka genetyczna od wektorowej:

Szczepionki genetyczne a wektorowe – którą wybrać?

 

Zgodnie z ww. Komunikatem MZ:

W szczepieniu przypominającym wykonywanym u osób w wieku ≥18 lat zaleca się podanie szczepionki w schematach obejmujących właściwe dawkowanie:

  • po szczepieniu podstawowym preparatem mRNA lub Vaxzevria (AstraZeneca) podanie szczepionki mRNA w odstępnie co najmniej 5. miesięcy,
  • po szczepieniu szczepionką COVID-19 Vaccine Janssen podanie szczepionki COVID-19 Vaccine Janssen lub szczepionki mRNA w odstępnie co najmniej 2. miesięcy,
  • dawka przypominająca szczepionki COVID-19 Vaccine Janssen może być warunkowo podana jako heterologiczna dawka przypominająca po szczepieniu podstawowym szczepionką mRNA przeciw COVID-19 z zachowaniem odstępu co najmniej 5 miesięcy po ukończeniu pełnego schematu szczepienia przeciw COVID-19.

U osób szczepionych dawką przypominającą można stosować szczepionki:

– Comirnaty w pełnej dawce 0,3 ml;

– Spikevax połowa dawki: 50 µg – 0,25 ml,

– Szczepionka COVID-19 Vaccine Janssen w pełnej dawce 0,5 ml,

z uwzględnieniem w pierwszej kolejności zastosowania szczepionki podanej w podstawowym schemacie szczepienia lub zachowaniem kolejności szczepienia po szczepionce wektorowej podania szczepionki mRNA.

 

DAWKA PRZYPOMINAJĄCA
Ukończony cykl szczepienia Dopuszczone preparaty Preferowany preparat odstęp w dniach nazwa dawki
Pfizer (2/2) Pfizer, Moderna 1/2,JJ Pfizer 150 Przypominająca
Moderna (2/2) Moderna 1/2 dawki, Pfizer, JJ Moderna 1/2 dawki 150 Przypominająca
AZ (2/2) Pfizer, Moderna 1/2 dawki Pfizer albo Moderna 1/2 dawki 150 Przypominająca
JJ (1/1) Pfizer/Moderna 1/2 dawki/JJ Pfizer/Moderna 1/2 dawki/JJ 60 Przypominająca

 

Wszystkie agencje rekomendują J&J jako dawkę przypominającą

Zarówno stanowisko Europejskiej Agencji Leków (EMA) i Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz stanowisko amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), jest jednoznaczne odnośnie możliwości szczepienia się J&J jako dawką przypominająca – jedynie w Polsce dotychczas nie było dopuszczone, a w Europie i USA było.

A co potwierdził MZ w swoim komunikacie nr 17 wskazał stwierdzając:

„Minister Zdrowia mając na uwadze aktualne zalecenia Rady Medycznej i Zespołu ds. Szczepień Ochronnych, w oparciu o stanowisko Europejskiej Agencji Leków (EMA) i Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz stanowisko amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), informuje, że od dnia 3 stycznia 2022 r. zostają wprowadzone następujące zmiany w realizacji Narodowego Programu Szczepień.”

 

Dawka przypominająca J&J była zablokowana, mimo że od 3.01.2021r. oficjalnie dopuszczona!

Narzeka się, że ludzie nie chcą się szczepić dawkę przypominającą. Prawda jest taka, że dużo osób chciałoby doszczepić się, ale nie narzuconą szczepionką genetyczną, czyli Pfizerem czy Moderną, ale szczepionką wektorową. Tysiące ludzi w całej Polsce czekało na szczepienie szczepionka wektorową  (J&J) jaką dawkę przypominającą.

Gdy oficjalnie jest była możliwość szczepienia szczepionką wektorową jako przypominającą, czyli J&J, zarówno MZ, jak i NFZ skutecznie to uniemożliwiało.

Zgodnie z informacją podaną przez NFZ  (zarówno w dniu 3.01., 7.01.oraz 10.01.2022r.)    tj. do 10.01.2022r. nie było w Polsce ani jednej placówki, która wykonywałaby szczepienie Johnson&Johnson jako dawkę przypominającą tego szczepienia.

Dopiero na skutek interwencji w Ministerstwie Zdrowia szczepionka faktycznie została dopuszczona od dnia 11 stycznia 2022r. jako booster, czyli niemal 2 zgodnie po oficjalnym zezwoleniu przez MZ.

 Do tego czasu  NFZ zasłaniało się rzekomą potrzebą wysłania wytycznych odnośnie szczepienia. Wytyczne te nie są potrzebne, gdyż zgodnie z komunikatem MZ nr 17 taka sama dawka szczepienia Johnson&Johnson podawana jest zarówno jako dawka pierwsza, jak również jako dawka przypominająca. 

Zadziwiający  jest fakt, że na infolinii dotyczącej Szczepień – numer 989 zarówno w dniu 3 stycznia 2022r.,  7 stycznia 2022 r., jak i 10 stycznia 2022r. twierdzono,  że szczepienia J¶J jako dawką przypominającą nie są możliwe.

Wydaje się że jednak od organów podległych czy instytucji podległych Ministerstwu Zdrowia powinno się wymagać więcej i po upływie 11 dni dni od opublikowania komunikatu MZ jednak osoby na infolinii dot. szczepień Covid powinny to wiedzieć, a tym bardziej NFZ powinnien również to wiedzieć.

 

Link do komunikatu MZ nr 17:

https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-nr-17-ministra-zdrowia-w-sprawie-schematow-mieszanych-dla-szczepien-przeciw-covid-19-preparatami-astrazeneca-pfizerbiontech-moderna-oraz-szczepionki-covid-19-vaccinejanssen 

 

Opracowała:

Doreen Urbańska

© E- aforyzmy.pl – wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *