You tube travel: DOREEN URBAŃSKA 

Aforyzmy o demokracji

Demokracja współczesna to już w coraz większym stopniu pozór, pic, matriks.

– Rafał A. Ziemkiewicz – Pycha i upadek

Nikt nigdy demokracji nie odwoływał, ale zmiany cywilizacyjne sprawiły niepostrzeżenie, że władza ma taką przewagę nad demosem, nad swoimi wyborcami, że tym ostatnim bardzo trudno ją  przegłosować i zmienić. A może wręcz nie są już w stanie jej przegłosować. A jeśli wyborcy nie mogą władzy skutecznie kontrolować i nie mogą jej odwołać, to demokracja jest tylko pozorem.

– Rafał A. Ziemkiewicz – Pycha i upadek

Zmiany cywilizacyjne stworzyły taką sytuację, w której z władzą jeżeli w ogóle jeszcze da się w demokratycznych wyborach wygrać – to jest to bardzo, bardzo trudne. Bo władza ma taką potęgę finansową i medialną, że bardziej zagraża jej niezgoda wśród baronów niż kaprysy trzymanego pod kontrolą, tumanionego mediami i kupowanego inżynierią społeczną ludu.

– Rafał A. Ziemkiewicz – Pycha i upadek

Istotą demokracji nie jest przestrzeganie demokratycznych procedur, ale ich skuteczność w zapewnianiu społeczności – demosowi, w demokracji nowożytnej zwanemu często klasą średnią – kontroli nad stanowieniem prawa i władzą wykonawczą.

– Rafał A. Ziemkiewicz – Pycha i upadek

Demokracja liberalna jest najlepszym z możliwych ustrojów, uwieńczeniem całej historii, zdobyczą nieodwracalną, że nawet jeśli tu czy tam z przyczyn ludzkiej ułomności niedomaga, to nic lepszego nie wymyślono i nie można wymyślić, wydaje się dzisiejszym mieszkańcom Europy oczywiste jak oddychanie.

– Rafał A. Ziemkiewicz – Pycha i upadek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *