You tube travel: DOREEN URBAŃSKA 

Przypowieści o miłości

Dziwne jak jedna osoba może zmienić twoje życie. Tak to jest z miłością – z początku wszystko wydaje Ci się sensowne, ale po pewnym czasie dociera do Ciebie, że nic nie rozumiesz i nie wiesz.

Miłość Cię uczy, miłość Cię zmienia. Każe Ci robić rzeczy, które nie przyszłyby Ci do głowy. Miłość wydobywa z nas to, co najlepsze. Albo najgorsze. Miłość może cię zniszczyć.

– film „You get me”, wyst. Bella Thorne

Nagle poraziła mnie pewna myśl: po raz pierwszy w życiu objawiła mi się prawda po tylekroć wplatana w pieśni przez poetów i ogłaszana najwyższą mądrością przez filozofów, a mianowicie, że miłość jest najwyższym i najszlachetniejszym celem, do jakiego może dążyć człowiek.  Pojąłem wówczas sens największej tajemnicy, której rąbka uchylają przed nami działa największych poetów, myślicieli i duchownych: droga do zbawienia człowieka wiedzie poprzez miłość i sama jest miłością. Zrozumiałem, że nawet ktoś, komu wszystko na tym świecie odebrano, wciąż może zaznać prawdziwego szczęścia, choćby nawet przez krótką chwilę, za sprawą kontemplacji tego, co najbardziej ukochał. W sytuacji całkowitej samotności, gdy nie sposób wyrazić samego siebie poprzez pozytywne działanie, gdy jedynym i największym osiągnięciem jest godne i szlachetne znoszenie własnego cierpienia, nawet w takiej sytuacji można doświadczyć spełnienia, kontemplując z uczuciem noszony w sercu obraz najdroższej nam osoby. Po raz pierwszy w życiu byłem w stanie w pełni pojąć znaczenie zdania: „Aniołowie zatracają się w nieustannej kontemplacji nieskończonej chwały”.

– Viktor E. Frankl – Człowiek w poszukiwaniu sensu

Miłość nie ogranicza się do fizycznej powłoki ukochanej osoby. Prawdziwą głębię odnajduje się, dopiero wnikając w jej duchowe jestestwo, jej wewnętrzne „ja”. Wówczas to, czy osoba ta jest przy nas obecna, czy nie, czy żyje, czy jest martwa, przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie.

– Viktor E. Frankl – Człowiek w poszukiwaniu sensu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *