You tube travel: DOREEN URBAŃSKA 

Sygnały ostrzegawcze, że poznałaś psychopatę

 

Psychopata zewnętrznie niczym nie różni się od zwykłego człowieka.

Ale to potwór z ludzką twarzą.

 

 

„A gdy na twej drodze 

stanie zło

w swej mrocznej

najczystszej postaci

ubrane w maskę

pięknych słów

nawet nie poczujesz

żeś w jego szponach”

– fragment wiersza: Doreen Urbańska – „Siewcy chaosu” 

 

 

Jeśli nie jesteś pewna/pewny, czy pozostajesz w związku z psychopatą, wejdź w zakładkę:

Jak rozpoznać psychopatę? – Test Hare’a

Jeśli chcesz się dowiedzieć kim jest psychopata, wejdź w zakładkę:

Kim jest psychopata?

 

Psychopata postrzega siebie jako centrum wszechświata, istotę wyższą, której wolno żyć zgodnie z własnymi regułami.

Psychopata uwielbia poczucie władzy i sprawowanie kontroli.

Dla psychopaty granica między prawdą i fikcją, między dobrem i złem, nie ma żadnego znaczenia.

Kłamstwa, oszukiwanie i manipulacja są dla psychopaty zdolnościami wrodzonymi.

Psychopata jest nie tylko egocentryczny, bez wyrzutów sumienia, płytki uczuciowo i skłonny do oszukiwania oraz  manipulacji, ale również przede wszystkim objawia całkowity brak empatii.

Psychopata nie jest zdolny do miłości. To dla niego tylko puste słowo!

 

Przerażające, prawda?

Ale jak go rozpoznać? Poniżej przedstawiam kilka wskazówek które mogą świadczyć o tym, że spotkałaś psychopatę, i że należy jak najszybciej i najdalej od niego uciekać.

 

Na wstępie jedna rzecz, która jest w Tobie, a która może przyciągnąć psychopatę:

 Jesteś osobą niepewną swojej wartości

Najczęstszymi, bo najłatwiejszymi do omotania ofiarami, są osoby z niskim poczuciem wartości, zagubione, zranione w poprzednich związkach i z depresją. 

Psychopaci szukają słabszych partnerów, osób, które mają jakieś złe doświadczenia z przeszłości, są nadwrażliwe, niepewne siebie, swojej wartości.

Jeśli jesteś taką osobą, nawet nieświadomie, to jesteś idealną kandydatką na ofiarę psychopaty.

Bo psychopata to drapieżnik. Poluję na najsłabszą ofiarę.

 

Ale pamiętaj!

To, że jesteś taka nie oznacza, że jesteś gorsza! jesteś po prostu idealną ofiarą dla psychopaty.

A ty zasługujesz na kogoś, kto cię prawdziwie pokocha i otoczy zrozumieniem i opieką!

Ale nigdy to nie będzie psychopata. I na szczęście, bo tak naprawdę psychopata jest pusty i nie ma nic ciekawego do powiedzenia, a przebywanie z nim jest w rzeczywistości bardzo nudne na dłuższą metę 🙂

 

 

Sygnały ostrzegawcze, że to może być psychopata

 

1. Jesteś moją drugą połówką

Oczywiście to jest cudowne, gdy spotkasz swoją drugą połówkę, czyli osobę, która myśli i czuje tak jak ty. Osobę, która jest jakby twoim odbiciem lustrzanym.

Ale z uwagi na fakt, że 1 na 25 osób jest psychopatą, większe jest prawdopodobieństwo, że napotkasz psychopatę niż rzeczywiście tą twoją przysłowiową drugą połówkę.

Musisz trzymać się na baczności i obserwować całą sytuację. Najgorsze co możesz zrobić to rzucić się w wir tego nowego związku, bo o to właśnie psychopacie chodzi.

 

2. Bombardowanie miłością 

Aby zdobyć nad tobą kontrolę i władzę (aby móc później niszczyć cię emocjonalnie i psychicznie), psychopata musi spowodować, abyś się w nim zakochała.

To dlatego bombarduje cię miłością, uwagą i pochlebstwami na początku związku – ponieważ bez względu na twoją siłę i pewność siebie, zakochanie się czyni cię podatną i bezbronną.

Etap idealizacji w związku z psychopatą jest czymś, czego nigdy jeszcze nie doświadczyłaś.

Zwala Cię z nóg, pochłania Cię namiętna fantazja o kimś, kto zachwyca Cię pod każdym względem: emocjonalnym, duchowym i seksualnym.

Psychopata na okrągło oferuje ci komplementy i uwagę – przez telefon, media społecznościowe czy skrzynkę email.

W ciągu kilku tygodni będziecie mieli swoje wewnętrzne żarty, pieszczotliwe określenia i urocze piosenki.

I kiedy twoje serce szaleje i myślisz, że poznałaś kogoś z kim chcesz spędzić resztę życia,  myśli psychopaty wyglądają zupełnie inaczej. On wtedy bezdusznie myśli: ” Świetnie, to na nią działa”.

Gdy widzisz takie zachowania na początku nowego związku, bądź ostrożna, bo to może być psychopata, który zaczyna tresurę ciebie do roli idealnej ofiary.

 

3. Narzucanie szalonego tempo związkowi

Jeżeli już po pierwszej randce proponuje seks, po miesiącu znajomości chce się do ciebie wprowadzać, a po trzech miesiącach żenić z tobą, to pewnie spotkałaś psychopatę.

Zwłaszcza bądź czujna, gdy nowo poznany facet chce się do ciebie wprowadzić, bo psychopata uwielbia być pasożytem i wykorzystywać finansowo osobę, z którą jest w związku (w nomenklaturze psychopaty: to jest durna ofiara).

Szalone tempo nie jest objawem bezwarunkowej miłości!

 

4.  Zadbam o ciebie jak nikt inny

Generalna zasada jest taka, jak w świecie drapieżników. Lew czy tygrys nie będzie rzucał się na najsilniejszego osobnika w stadzie antylop – postara się wyizolować jakieś słabsze zwierzę i doprowadzić do tego, żeby je odseparować od reszty stada, żeby nie mogło mu pomóc.

Tak samo działa psychopata: stara się znaleźć twoją słabą stronę, twój wrażliwy punkt i na tym będą się ogniskować jego działania. Jednocześnie będzie budować przekonanie w swojej ofierze (czyli w tobie), że jest dla ciebie niezbędny, że jest dla ciebie jedyną bezpieczną przystanią („ze mną jesteś bezpieczna”, „z nikim innym nie będzie ci tak dobrze, jak ze mną”, „zadbam o ciebie jak nikt inny”).

 

5. Przesadzone gesty i mimika

Ponieważ psychopata ma problem z odczuwaniem i wyrażaniem emocji (bo ich nie posiada), przez nadmierne używanie rąk, gestów i min próbuje w wyuczony sposób ubogacić swój przekaz, co powoduje pewną sztuczność w jego zachowaniu.

Pamiętaj: psychopata ma problem z płaczem, płacz w jego wykonaniu jest wyjątkowo melodramatyczny i sztuczny.

 

6. Złotousty o niezwykłej przeszłości

Psychopata bez zająknięcia wymyśla wszystkie kłamstwa, aby osiągnąć swój cel. Wymyśla takiego siebie, jakiego byś chciała.

Robi to dla czystej przyjemności, aby uzależnić cię od siebie, przejąć nad tobą kontrolę. Potrafi wymyślić sobie pół życia i na bieżąco dopowiada do tego pasujące wersje.

 

7. Izolowanie ciebie od twoich bliskich

Psychopata w delikatny, ale stanowczy sposób będzie chciał cię odizolować od przyjaciół, rodziców, znajomych.

Będzie próbował zrobić z nich twoich wrogów. Psychopata będzie tak tobą manipulował, abyś w ramach łączącego was uczucia była gotowa poświęcić swoje relacje z przyjaciółmi i rodziną.

 

8. Właśnie jestem w separacji z żoną

Oczywiście może się zdarzyć, że poznałaś faceta, który jest w separacji z żoną. Ale jeśli z jego opowiadań wynika, że właśnie jeszcze niedawno mieszkał z żoną albo nadal z nią mieszka dla dobra dziecka, to sprawdź czy to nie są wymówki ukrywające fakt, że jest w podwójnym związku z tobą i z żoną (albo i w innych związkach z inami kobietami). 

Psychopaci są mistrzami pozostawania w kilku relacjach jednocześnie. I gdy ty myślisz, że on jest z tobą w związku, on właśnie może być w najlepsze w związku z żoną, z którą nie ma najmniejszego zamiaru się rozejść i przed nią odgrywa dobrego męża.

 

9. Seks jest dla niego najważniejszy

Na pierwszy rzut oka jest wspaniałym kochankiem, który zdaje się znać wszystkie tajniki sztuki miłosnej. Na początku wydaje się, że to jest seks twojego życia: cudowny, wspaniały, namiętny.

Ale jeśli się przyjrzeć bliżej, ten seks jest tylko czysto techniczny, bez emocji. Pamiętaj, że psychopata nie może cały czas udawać emocji i naśladować cię w łóżku, bo to go nudzi i męczy. Już nawet w szalonym pierwszym okresie znajomości możesz dostrzec pustość tego seksu.

I pamiętaj:

Jeśli twój ukochany będzie kwestionował zabezpieczenia podczas seksu bądź je lekceważył, to też dla ciebie znak ostrzegawczy. Psychopata bowiem nie myśli o przyszłości, dąży do egoistycznego zaspokojenia własnych potrzeb, nie myśląc o innych, traktując drugą osobę jak przedmiot. Psychopata nie ma wyrzutów sumienia ani żadnych uczuć. I nigdy nie będzie w stanie ich mieć. Więc uważaj!

 

10. Przywiązywanie ogromnej wagi w seksie do gadżetów

Seks dla psychopaty jest tylko aktem zaspokojenia, a nie wyrazem bliskości dwojga osób (psychopata nie jest w stanie stworzyć więzi z drugą osobą), więc dla niego ważne są rzeczy (fetysze), które powodują podniecenie, np. pończochy czy buty na obcasie (to te najdelikatniejsze dla przykładu). 

Nie jest to nic złego oczywiście, ale gdy stają się ważniejsze od ciebie, i przesłaniają całą bliskość między wami, a ty czujesz się jak przedmiot a nie podmiot tego aktu, to miej się na baczności.

 

11. Niewzruszony jak głaz

To super, gdy facet jest macho i nie płacze przy byle okazji, ale w sytuacji, gdy pozostaje niewzruszony nawet przy traumatycznej sytuacji, zwłaszcza dotyczącej ciebie, to już zaczyna budzić niepokój.

Prawie pewne jest, że masz do czynienia z psychopatą, gdy podczas kłótni doprowadza cię do łez swoim zachowanie czy zarzutami (a w tym jest mistrzem), a następnie pozostaje niewzruszony na twoje łzy.

 

12. Stosunek do zwierząt

Powinno cię zaniepokoić, gdy twój nowy partner ma nietypowy stosunek do zwierząt, np. gdy przejawia do nich lekceważenie, agresję czy też wypowiada się o ich cierpieniu w sposób żartobliwy, np w formie żartu opowiada jak to pies zagryzł psa sąsiadów, bo ten szczekał.

Zazwyczaj psychopata nie posiada zwierząt, a jeśli je posiada, nigdy nie są one członkami jego rodziny, a jedynie przedmiotami.

Sadystyczne skłonności psychopaty szczególnie wyraziście widać właśnie w stosunku do zwierząt.

 

13. Nagłe znikanie

Cechą charakteryzującą psychopatę jest nagłe znikanie, nie odzywanie się przez kilka dni, po czym powracanie jak gdyby nigdy nic.

To zachowanie następuje już na etapie, gdy psychopata ma już pewność, że cię omotał, że jesteś już w nim zakochana bez pamięci.

Uciekaj już po pierwszym takim zachowaniu. To jest element tresury mającej na celu przygotowanie cię na jego życie w kilku związkach naraz i coraz częstsze znikanie.

 

14.  Szalone „eks”

Psychopata dużo mówi o swoich byłych – więcej, niż jakikolwiek zdrowy człowiek powinien rozmawiać o tym z nowym partnerem. Psychopata najpierw sprawia, że czujesz się tą jedyną (patrz punkt Idealizacja), a potem szybko przychodzi do wywoływania u ciebie litości, dzieląc się opowieściami o swoich okropnych byłych partnerkach, tak bardzo zazdrosnych o wasz nowy, namiętny związek.

Ponieważ historie te są całkowicie zmyślone, zmieniają się w mgnieniu oka według potrzeb.

Jednego dnia jego ex jest psychiczna, drugiego jest najlepszą przyjaciółką, a potem szaloną histeryczką.

 

15. Sporadyczne odsłanianie maski przez psychopatę

W trakcie rozwoju waszego związku zaczną się pojawiać drobne przebłyski mroczniejszej strony swojego partnera.

np. w łóżku może cię nazywać zdzirą, żeby ocenić Twoją reakcję.

Psychopata zacznie powoli badać grunt w kontekście twojej inteligencji, umiejętności i marzeń.

To wszystko to niestety testy.

Jeśli twoja reakcja na nie była negatywna, psychopata zapewni cię, że tylko żartował.

 

 

Pamiętaj, że;

Psychopata to potwór

Psychopata to bezwzględny kłamca i manipulator, który jest nieodpowiedzialny, lekkomyślny, impulsywny, niestabilny, agresywny, z szalonym zapotrzebowaniem na stymulację i dużą podatnością na znudzenie, mający siebie za nieomylnego.

Ktoś, kto wobec życia i innych przejawia postawę roszczeniową, nigdy nie ma wyrzutów sumienia i poczucia winy.

I nie wie co to prawdziwa empatia i jakiekolwiek uczucia, który nie jest zdolny kochać.

 

Gdy tylko się zorientujesz, że spotkałaś psychopatę zakończ tę relację.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, jak rozpoznać psychopatę, zapraszam na strony wymienione poniżej.

 

I na koniec sprawdzona rada:

Gdy poznajesz kogoś wspaniałego na pierwszy rzut oka, póki nie wiesz tak naprawdę kim on jest, nie zwierzaj się ze swoich tajemnic, przeżyć, ani żadnych rzeczy, które mógłby kiedyś wykorzystać przeciwko tobie, i którymi mógłby Cię szantażować.

Pamiętaj, że informacja to potęga. I w niewłaściwych rękach może stać się potężną bronią i prawdziwym koszmarem dla osoby, której dotyczy.

 

„strzeż się przepaści

ku której idziesz

gdy tylko spotkasz

odbicie swe w lustrze

w drugim człowieku

którego nie ma”

– fragment wiersza: Doreen Urbańska – „Siewcy chaosu” 

 

 

Bibliografia:

  1. Robert D. Hare – Psychopaci są wśród nas, Wydawnictwo Znak 2021
  2. James Fallon – Mózg psychopaty, Wydawnictwo GWP Sopot 2020
  3. Jackson MacKenzie –  Uwolnij się od psychopaty. Jak odzyskać siebie po toksycznym związku (Wydawnictwo Sensus, 2015)

 

 

Opracowała:

Doreen Urbańska

 

Zapraszam Was w przerażający świat psychopaty:

 

***

Kim jest psychopata?

 

***

Skąd się biorą psychopaci?

 

***

Przerażający umysł psychopaty

 

***

Jak rozpoznać psychopatę? – Test Hare’a

 

***

Objawy psychopatii

 

***

Sygnały ostrzegawcze, że poznałaś psychopatę

 

***

Cykl przemocy psychopaty czyli etapy związku z psychopatą

 

***

Dlaczego masz rzucić psychopatę?

 

***

Dlaczego związek z psychopatą nigdy się nie uda?

 

***

Dlaczego należy trzymać dziecko z dala od psychopaty

 

***

Gdy Ty porzucisz psychopatę

 

***

Gdy matka jest psychopatą

 

***

Najczęstsze przestępstwa psychopaty

 

***

Postać psychopaty w filmach

 

***

Postać psychopaty w literaturze

 

***

Cytaty psychopatów

 

***

Cytaty o psychopatach

 

***

Opowieści kobiet skrzywdzonych przez psychopatę

 

***

Przypowieść o siewcach chaosu – psychopatach

 

 

==

© E- aforyzmy.pl – wszelkie prawa zastrzeżone. Bez pisemnej zgody E-aforyzmy.pl (Doreen Urbańska) kopiowanie jakichkolwiek treści, w tym również zdjęć, jest zabronione. Plagiat jest przestępstwem zagrożonym odpowiedzialnością karną.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *