01.2022 J&J radzi sobie z Omikronem
Od momentu, w którym pojawił się Omikron, pod znakiem zapytania stanęła skuteczność szczepionek.
Podczas gdy koncerny Moderna i Pfizer przedstawiły dowody na skuteczność szczepionek mRNA po podaniu trzeciej dawki, amerykańscy badacze ocenili, że takie szczepionki, jak Sputnik, Sinopharm czy J&J mogą okazać się nieskuteczne w zderzeniu z nowym wariantem.
Tymczasem jak pokazują nowe badania, które prowadzono aż w 350 ośrodkach, za wcześnie wydaliśmy wyrok na Johnsona.
J&J ma 85% skuteczności przeciwko Omikron jak booster
Najnowsze wyniki badań opublikowane przez koncern Johnson & Johnson są bardzo obiecujące.
To wstępne wyniki badania Sisonke2 w Afryce Południowej przeprowadzonego przez South African Medical Research Council (SAMRC) wśród pracowników medycznych w RPA. Dowiodło, że homologiczna (ta sama) szczepionka przypominająca wakcyny koncernu J&J wykazała aż 85-procentową skuteczność w zapobieganiu hospitalizacji związanej z COVID-19 wywołanym wariantem Omikron.
Przeprowadzone w 350 ośrodkach szczepień w RPA badanie pokazało, że gdy dawka przypominająca została podana od sześciu do dziewięciu miesięcy po podaniu pojedynczej dawki pierwotnej, wówczas ochrona wzrastała diametralnie.
Autorzy badań zgodnie przyznają, że działanie J&J w zderzeniu z Omikronem jest wysoce zadowalające.
– „Booster” J&J podany od sześciu do dziewięciu miesięcy po pierwszej dawce J&J wykazał się wysoką ochroną przed hospitalizacją wywołaną COVID-19 podczas fali epidemicznej Omikron w dniach 15 listopada – 20 grudnia 2021r. w RPA.
Skorygowana ochrona przed hospitalizacją wyniosła: 63 proc. w dniach 0-13 po przyjęciu „boostera”, 84 proc. w dniach 14-27 po przyjęciu boostera oraz 85 proc. po miesiącu, dwóch od przyjęcia „boostera” – wyjaśnia dr Bartosz Fiałek, popularyzator wiedzy medycznej.
– Dane z badania Sisonke2 potwierdzają, że dawki przypominające Johnson & Johnson zapewniają 85-procentową skuteczność przeciwko hospitalizacji w obszarach, w których dominuje Omikron. To dodaje nam coraz więcej dowodów na to, że skuteczność szczepionki pozostaje silna i stabilna wobec wariantów Omikron i Delta – powiedział dr Mathai Mammen, dyrektor globalny, Janssen Research & Development.
Schemat mieszany szczepionek – Pfizer i J&J
Druga, osobna analiza przeprowadzona przez Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC) ujawniła, że dawka przypominająca w postaci szczepionki od J&J u osób, które najpierw zaszczepiono preparatem mRNA Pfizera powoduje 41-krotny wzrost przeciwciał neutralizujących w ciągu czterech tygodni po podaniu dawki przypominającej i ponad pięciokrotny wzrost liczby limfocytów T CD8+ wymierzonych w Omikron w ciągu dwóch tygodni.
Dla porównania, podanie drugiej dawki szczepionki homologicznej – w tym wypadku mRNA Pfizera – daje efekt w postaci 17-krotnego wzrostu przeciwciał neutralizujących w ciągu czterech tygodni po podaniu przypominającym i 1,4-krotnego wzrostu liczby limfocytów T CD8+ w ciągu dwóch tygodni.