You tube travel: DOREEN URBAŃSKA 

Koniec z jednorazowym plastikiem!!!

 

HURRAA!!

UE kończy z jednorazowym plastikiem od 3 lipca 2021r.

 

Tyle plastikowych śmieci przypływa na wybrzeże!!! – Saint Louis – Senegal

 

Od  3 lipca 2021r. w krajach członkowskich UE zacznie obowiązywać zakaz sprzedaży niektórych produktów plastikowych jednorazowego użytku, w tym patyczków higienicznych, sztućców, słomek czy mieszadełek.

 
Celem unijnych przepisów, które zaczną obowiązywać we wszystkich krajach Wspólnoty, jest ograniczenie ilości plastikowych odpadów oraz transformacja w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym.
 
Wyroby plastikowe jednorazowego użytku stanowią ogromny problem.Pomiar zaśmiecenia plaż w UE ujawnił, że tworzywa sztuczne stanowią 80-85 proc. śmieci morskich w UE. 70 proc. to plastiki jednorazowego użytku. I to właśnie ich dotyczy nowy unijny zakaz.
 
Wyroby plastikowe jednorazowego użytku wyrzucane są bowiem po jedno- lub kilkukrotnym zastosowaniu, a jako że rzadko poddawane są recyklingowi, to łatwo stają się śmieciami. 
 
Zobacz mój film na you tube o zanieczyszczeniu mórz i oceanów:
Save the world – Ratujmy plaże świata!
 
 
 
 

Zakaz wprowadzania do obrotu plastiku

 

W UE nie będzie można wprowadzać do obrotu takich produktów, jak:

1. plastikowe patyczki higieniczne (wyjątkiem będą wyroby stosowane w medycynie)

2. jednorazowe widelce, noże, łyżki, pałeczki i talerze

3. jednorazowe słomki i mieszadełka do napojów

4. patyczki mocowane do balonów (rozprowadzanych wśród konsumentów). 

Zakaz nie będzie dotyczył – jak precyzują unijni urzędnicy- balonów wykorzystywanych do użytku przemysłowego np. jako profesjonalne nośniki reklamowe.

5. produkty wykonane z tworzyw oksydegradowalnych, czyli materiałów sztucznych, które nie ulegają biodegradacji, ale zanieczyszczają środowisko mikrodrobinami.

 Jak pokazują badania, dzisiaj mikroplastiki znajdują się zarówno w wodzie i powietrzu, jak i organizmach żywych, w tym w ludzkim ciele.

6.  jednorazowe pojemniki na żywność z polistyrenu ekspandowanego, czyli styropianu

To chętnie wykorzystywane np. przez niektóre restauracje fast food pudełka, z pokrywką lub bez, w których często serwowane są dania na wynos lub do spożycia na miejscu. Chodzi o gotowe posiłki, które nie wymagają już obróbki albo podgrzania, ale konsumowane są najczęściej bezpośrednio z pojemnika.

7. jednorazowe styropianowe kubki czy pojemniki na napoje oraz zakrętki lub wieczka do nich.

Nie będzie natomiast obejmował plastikowych pudełek np. na żywność suszoną, innymi słowy takich, które długo się przechowuje.

Co prawda może się zdarzyć, że klient nadal natrafi np. w którymś z barów na jednorazowe plastikowe sztućce, oznaczać to będzie jednak zapewne, że lokal miał je jeszcze na stanie.

 

Zobaczcie ile śmieci plastikowych pływa w wodzie!!! – Wyspa Lombok – Indonezja

 

Obowiązek znakowania produktów z plastikiem

 

Zakaz to nie wszystko. Także od 3 lipca 2021r. państwa UE będą musiały wprowadzić obowiązkowe znakowanie innych pozostających w sprzedaży jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych.

Do sprzedaży w UE będą mogły być dopuszczone jedynie produkty, co do których ciężko znaleźć łatwo dostępne lub przystępne cenowo alternatywy.

Mowa tu m.in. o takich artykułach jak:

podpaski higieniczne, tampony i aplikatory do tamponów, chusteczki nawilżane do higieny osobistej lub użytku domowego, wyroby tytoniowe z filtrami lub same filtry do tytoniu.

Powinny one zostać opatrzone widocznym, czytelnym i nieusuwalnym oznakowaniem umieszczonym na opakowaniu lub na samym produkcie, które informowałoby o tym, jak wygląda gospodarowanie odpadami w przypadku danego wyrobu oraz czego nie powinno się robić w przypadku ich utylizacji (np. wyrzucać do toalety).

Konsument powinien również mieć świadomość tego, że dany produkt zawiera tworzywa sztuczne, które mogą mieć negatywny wpływ na środowisko.

Ponadto państwa członkowskie powinny zgodnie z zasadą „zanieczyszczający płaci”, zobowiązać ich producentów do pokrycia kosztów gospodarowania odpadami, usuwania śmieci oraz dofinansowania kampanii uświadamiającej szkodliwość zaśmiecania.

Kraje powinny również podjąć działania w celu zmniejszenia stosowania tego typu produktów np. informując obywateli o ich szkodliwości.

 
 

Nakrętki przymocowane do butelek od 2024r.

 

Unijna dyrektywa o tworzywach sztucznych stawia przed państwami UE kolejne cele.

I tak, od 3 lipca 2024 r. sprzedawane w UE butelki lub opakowania, których zakrętki i wieczka wykonane są z plastiku, będą mogły być wprowadzane do obrotu tylko, jeśli te pokrywki będą do nich przymocowane na stałe.

Takie zaprojektowanie opakowań ma pomóc w ograniczeniu ilości plastikowych śmieci, bo – jak podkreślają unijni urzędnicy – zakrętki i wieczka również zbyt często lądują na unijnych plażach.

 

Plastikowe butelki z recyclingu od 2025r.

 

 Od 2025 r. wszystkie butelki wykonane z PET w UE będą musiały zawierać co najmniej 25 % tworzyw sztucznych pochodzących w recyklingu, a od 2030 r. – 30%.

Ponadto do 2025 r. kraje UE powinny przetwarzać 77 proc. zużytych plastikowych butelek, a do 2029 r. – 90 proc.

 

 

Tylko dlaczego tyle lat trzeba było czekać na jakiekolwiek regulacje?

Dlaczego jeszcze tyle lat trzeba czekać na rozwiązanie problemu plastikowych butelek?

Piszcie komentarze co o tym myślicie 🙂

 

 
 
Źródła:
Deutsche Welle, gazeta.pl (J
 

Opracowała:

Doreen Urbańska

(zdjęcia własne)

=====

© E- aforyzmy.pl – wszelkie prawa zastrzeżone. Bez pisemnej zgody E-aforyzmy.pl (Doreen Urbańska) kopiowanie jakichkolwiek treści, w tym również zdjęć, jest zabronione. Plagiat jest przestępstwem zagrożonym odpowiedzialnością karną.

 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *