Lemury – Madagaskar – Afryka
Lemury to zwierzęta charakterystyczne dla Madagaskaru. Żyją tylko tutaj na świecie (i na pobliskich Komorach).
Pamiętamy, że Madagaskar ok. 88 mln lat temu oddzielił się od subkontynentu indyjskiego i ewoluował we własnym kierunku, dzięki czemu posiada 90 % endemicznej flory i fauny, czyli takiej która występuje tylko na Madagaskarze.
Madagaskar to najbardziej egzotyczne i osobliwe miejsce na Ziemi. Ta czwarta co do wielkości wyspa Ziemi różni się od wszystkich miejsc, w których dotychczas byłam.
Wszystko tam jest inne: nie występujące nigdzie indziej prześliczne i uczuciowe lemury (kilkadziesiąt gatunków), w tym zwł. lemur Katta, drapieżnik o nazwie fossa czy 6 z 8 gatunków baobabów występujących na Ziemi, w tym słynny baobab Grandidiera (na zdj. obok).
Jest ok. 100 gatunków lemurów (obecnie uznanych jest 101 gatunków, ale ta liczba jeszcze może wzrosnąć), przy czym 17 gatunków uznawane jest za wymarłe.
Z uwagi na fakt, że temat lemurów jest bardzo obszerny i z uwagi na dużą ilość zgromadzonego materiału dotyczącego lemurów, będę stopniowo uzupełniać stronkę o nowe informacje 🙂
Lemury żywią się głównie owocami, liśćmi i insektami.
Są różnej wielkości i potrafią znacząco w ramach poszczególnych rodzin i rodzajów różnić się od siebie także wyglądem, zachowaniem czy trybem życia (nocny, dzienny albo oba).
Lemury osiągają wielkość od 30 g! (lemur madame Berthe’s) do 9,5 kg (indris).
Ich naturalnym i jedynym wrogiem jest fossa – drapieżny ssak o długości 60-85 cm i wysokości w kłębie ok. 37 cm.
Większość lemurów jest obecnie niestety zagrożona wyginięciem z uwagi na wycinanie lasów, będących ich naturalnym środowiskiem. Gleby na Madagaskarze są niestety słabe – po 2-3 latach całkowicie się wyjaławiają, a gospodarka w większości oparta jest na rolnictwie – 75 % ludności to rolnicy.Wycinanie lasów służy jako sposób pozyskania gleb pod uprawę, co oczywiście niesie też za sobą katastrofalne szkody ekologiczne.
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (UICN) uznała 8 gatunków lemurów za zagrożone krytycznie, a 18 za zagrożone. Ponadto 15 uznała jako narażone, czyli bliskie zagrożenia.
Lemury są bardzo inteligentne. Naukowcy z Duke University przeprowadzili badania nad lemurami (m.in. nad lemurami katta, brown lemur i sitaka) i doszli do zaskakujących wniosków, że lemury potrafią myśleć abstrakcyjnie i rozróżniają liczby, a nawet są w stanie wskazać gdzie jest więcej elementów w dwóch porównywanych zbiorach.
Co zaskakujące: unikają ryzyka i nie lubią hazardu – zawsze w testach wybierają opcję, przy której są pewne, że zawsze będzie nagroda, nawet jeżeli mniejsza. 🙂
Ciekawostka:
Lemury nie piją wody, zaspokajają pragnienie owocami.
Ciekawostka:
Lemury nie umieją pływać.
Najbardziej znanym gatunkiem lemurów jest lemur katta – znany z filmu animowanego Madagaskar.
Aczkolwiek nie najpiękniejszym 🙂 O czym będzie się można poniżej przekonać 🙂
Mnie zafascynował lemur Sifaka a tete blanche. Ma w sobie coś niezwykłego. Trochę przypomina człowieka. Wygląda jakby miał czapkę na głowie.
I te niesamowicie magnetyczne oczy:)
Zobacz poniżej:
Gatunki lemurów – przykładowe:
- Lemur Katta
- Lemur Brown
- Lemur Stanforda
- Lemur Sifaka a tete blanche
- Lemur Sifaka de coquerel
- Lemur sportive – charakteryzuje się tym, że jak śpi, to ma otwarte oczy.
- Lemur koroniasty
Tak naprawdę z biologicznego punktu widzenia (systematyka) możemy mówić o podrzędzie lemurowe i różnych rodzinach (jednostka niższego rzędu), które stanowią m.in. indrisowate i lemurowate.
Do indrisowatych należą rodzaje:
1. Sifaki
Ich cechą charakterystyczną jest czarne ubarwienie części twarzowej, długi ogon odpowiadający długości ciała, kciuk przeciwstawny oraz możliwość poruszania się na dwóch kończynach. Ponadto są bardzo skoczne, potrafią skakać z drzewa na drzewo na odległość kilku metrów.
2. Awahi
3. Indris
Jest największym z lemurów, który jak jedyny nie ma ogona!
Indrisy żyją monogamicznie w odróżnieniu od innych lemurowych, które są poligamiczne. Są terytorialne, ich tren obejmuje ok 10 ha.
Różnice:
samiec jest tylko biało-czarny, samica zaś biało-czarno – brązowa i jest trochę większa.
Do lemurowatych należą:
1. lemur katta
2. lemuria (eulemur)
3. maki
Ciekawostka:
największym lemurem był Archeoindris, który ważył do …200 kg!
Lemury są bardzo przyjazne.
Lemur brązowy
To gatunek poligamiczny. W stadzie żyje od 9-20 osobników. Prowadzą koczowniczy tryb życia, przemieszczają się.
Cdn:)
Wkrótce mnóstwo zdjęć i filmików 🙂
Autor: Doreen Urbańska
=====
© E- aforyzmy.pl – wszelkie prawa zastrzeżone. Bez pisemnej zgody E-aforyzmy.pl (Doreen Urbańska) kopiowanie jakichkolwiek treści, w tym również zdjęć, jest zabronione. Plagiat jest przestępstwem zagrożonym odpowiedzialnością karną.