You tube channel: DOREEN URBAŃSKA 

28.01.2022 Pierwsze objawy zakażenia omikronem

Aktualizacja 28.01.2022

 

Gorączka, uporczywy kaszel, duszności oraz utrata węchu i smaku? Już nie

Objawy, które pojawiają się po zakażeniu wariantem Omikron, mogą być inne od tych pojawiających się dotychczas. Badacze wytypowali aż osiem, które pojawiają się jako pierwsze i zwiastują zakażenie Omikronem.

 

Pierwsze objawy zakażenia Omikronem

Badacze na podstawie danych z Wielkiej Brytanii, RPA i Stanów Zjednoczonych usystematyzowali objawy zakażenia wariantem Omikron, wskazując dokładnie osiem, które pojawią się prawdopodobnie na początku choroby.

  • drapanie w gardle,
  • ból dolnej części pleców,
  • bóle głowy,
  • bóle ciała, mięśni
  • wodnisty katar,
  • kichanie,
  • zmęczenie,
  • nocne poty.

 

Mogą pojawić się już dwa dni po zakażeniu!

Objawy infekcji mogą pojawić się już po dwóch, a nawet jednym dniu od kontaktu z osobą zakażoną i utrzymywać się przez ok. siedem dni. Eksperci uprzedzają, że niektóre z objawów mogą utrzymywać się dłużej – nawet przez dwa tygodnie.

 

Objawem przede wszystkim silne zmęczenie

Na pierwszy rzut oka widać, że w infekcji spowodowanej Omikronem często pojawiają się dolegliwości bólowe – bóle pleców, stawów, mięśni, głowy, bóle dotykające całego ciała.

– To jest taki dość typowy objaw, który się pojawia w tzw. wiremii, czyli w momencie zakażenia i rozsiewu wirusa. Są to objawy grypopodobne, czyli bóle mięśniowe, mięśniowo-stawowe, ogólne rozbicie, brak apetytu – wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Z kolei drapanie w gardle czy jego ból są wynikiem pewnej właściwości nowego wariantu. Omikron w przeciwieństwie do poprzednich wariantów koronawirusa wolniej i z większym trudem infekuje dolne drogi oddechowe (płuca), a nawet 70 razy szybciej – górne drogi oddechowe.

– Pacjenci zakażeni wariantem Omikron zgłaszają przede wszystkim silne zmęczenie. Wydaje się, że ten objaw wychodzi na pierwszy plan.

Dodatkowo często mają dolegliwości, które mogą sugerować zapalenie zatok, czyli bardzo silne bóle w okolicy czołowej głowy. W przypadku wariantu Omikron rzadziej występuje silny kaszel, chorzy częściej mówią o drapaniu w gardle – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie lek. Bartosz Fiałek, reumatolog, popularyzator wiedzy na temat COVID.

 

Objawy, które mogą pojawić się później

W przypadku osób zaszczepionych mogą pojawić się dodatkowe dolegliwości – eksperci podkreślają, że skala dolegliwości – niezależnie od wariantu SARS-CoV-2 – jest bardzo szeroka.

Co istotne, charakter choroby w przebiegu osób zaszczepionych nie powinien się zmienić, natomiast u osób niezaszczepionych czy osób z obniżoną odpornością ta łagodna infekcja może szybko ewoluować w stronę poważnej choroby.

 

A jakie jeszcze dolegliwości mogą się pojawić?

Lekarze zwracają uwagę na:

  • zmiany skórne,
  • dolegliwości neurologiczne, takie jak mgła mózgowa czy omamy węchowe,
  • powiększone węzły chłonne,
  • utratę apetytu
  • kaszel
  • bóle w klatce piersiowej.

 

– Już od dawna wiemy, że COVID-19 jest chorobą wieloukładową, co znaczy, że objawy mogą pochodzić z bardzo wielu narządów.

Występują objawy kardiologiczne, neurologiczne, objawy z dróg oddechowych czy właśnie te dotyczące układu pokarmowego, jak nudności, brak apetytu, wymioty czy dyspepsja (uczucie ciężkości żołądka – przyp.red.). Nie są to objawy zauważalne tylko w przypadku Omikronu, ale nie można wykluczyć, że w przypadku zakażenia tym wariantem będą pojawiały się częściej – wyjaśnia dr Fiałek.

 

Objawy Omikronu u osób niezaszczepionych

U osób niezaszczepionych objawy Omikronu mogą przypominać objawy poprzednich wariantów koronawirusa, w tym Delty.

– U osób, które nie przyjęły szczepionki na Covid-19, Omikron może doprowadzić do zapalenia płuc – powiedziała „The Inquirer” Judith O’Donnell, szef ds. chorób zakaźnych w Penn Presbyterian Medical Center.

Objawy choroby mogą być więc zdecydowanie mniej łagodne. Oprócz kataru, kaszlu, utraty węchu i smaku, mogą wystąpić poczucie osłabienia, ból stawów i mięśni, gorączka czy duszności.

 

– WHO wskazuje, żeby przestać nazywać Omikron łagodnym, to nie jest przeziębienie.

Poza samą chorobą są jeszcze powikłania pocovidowe, long COVID, które są niebezpieczne.

To oznacza, że po eskalacji zakażeń, też będziemy mieli bardzo dużo pracy, bo będzie fala powikłań – przypomina w rozmowie z WP abcZdrowie lek. Karolina Pyziak-Kowalska, specjalistka chorób zakaźnych, hepatolog z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.

Zaszczepieni porównują zakażenie Omikronem do dość łagodnej infekcji przypominającej przeziębienie. Prof. Tim Spector koordynator aplikacji ZOE Covid Symptom Study przyznaje, że objawy zakażenia Omikronem często są nie do odróżnienia od przeziębienia. Jednak nie znaczy to, że choroba nie powoduje poważnych następstw.

 

Źródło: 

portalabczdrowie.pl, wprost.pl

Opracowała:

Doreen Urbańska

© E- aforyzmy.pl – wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *